Pervaya Liga (-1991)
UdSSR
League level:
Second Tier
- Number of teams: 0 teams
- Players: 0
- Foreigners: 0 Players %
- ø-Market value: -
Matchday 8 1990
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
Tiras | 0:0 | Tavriy | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
9.300 · Rafik Kuliev |
LOKO | 2:0 | Fakel | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
2.000 · Yevgen Kanana | ||||
Course of play | ||||
3' | 1:0 | |||
67' | 2:0 | |||
75' | ||||
Kuzbas | 0:0 | Lokomo | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
2.000 · Vladimir Mosyagin |
SHNK | 4:1 | Nistru | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
1.700 · Aleksandr Bogomazov | ||||
Course of play | ||||
1' | 1:0 | |||
29' | 2:0 | |||
50' | 3:0 | |||
3:1 | 70' | |||
76' | 4:1 | |||
Geolog | 0:0 | Metalu | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
6.500 · Valery Ageev |
Pakht. | 2:1 | RSM | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
12.500 · Viktor Zvyagintsev | ||||
Course of play | ||||
14' | 1:0 | |||
1:1 | 42' | |||
86' | 2:1 | |||
Kairat | 4:1 | Dinamo | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
4.000 · Vladimir Modin | ||||
Course of play | ||||
25' | 1:0 | |||
1:1 | 50' | |||
61' | 2:1 | |||
64' | 3:1 | |||
83' | 4:1 | |||
Sparta | 4:0 | Neftçi | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
17.500 · Sergey Zuev | ||||
Course of play | ||||
5' | 1:0 | |||
50' | 2:0 | |||
69' | 3:0 | |||
74' | 4:0 | |||
Kotayk | 0:0 | Zenit | ||
Wed
May 9, 1990
|
||||
1.100 · Aleksandr Lunin | ||||
Course of play | ||||
75' | ||||
Table Pervaya Liga (-1991) 1990
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Geolog Tyumen | 8 | 3 | 12:4 | |
2 | Loko Moskau | 8 | 6 | 11:5 | |
3 | Metalurg Z. | 8 | 6 | 11:5 | |
4 | Shinnik Yaroslav | 8 | 5 | 11:5 | |
5 | Kairat Almaty | 8 | 4 | 10:6 | |
6 | S.Ordzhonikidze | 6 | 11 | 9:3 | |
7 | Pakhtakor | 8 | 0 | 9:7 | |
8 | Neftchi Baku | 8 | 4 | 8:8 | |
9 | Sokhumi | 6 | 4 | 8:4 | |
10 | Stavropol | 7 | 0 | 8:6 | |
11 | FC Kotayk | 6 | 5 | 7:5 | |
12 | Fakel Voronezh | 7 | 1 | 7:7 | |
13 | Nistru Chisinau | 8 | -6 | 6:10 | |
14 | Lokomotiv NN | 7 | -5 | 5:9 | |
15 | Tavriya | 5 | -1 | 4:6 | |
16 | Rostselmash | 7 | -5 | 4:10 | |
17 | Zenit S-Pb | 8 | -6 | 4:12 | |
18 | Tiras Tiraspol | 5 | -6 | 3:7 | |
19 | Kuban Krasnodar | 6 | -10 | 3:9 | |
20 | Kuzbass Kemerovo | 8 | -10 | 2:14 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...